Rasnarry Academy

Δειλά χτυπήματα (Σαγιάνε)

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 7
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

• Badges: (View All)
    Ολοκλήρωση του Quest, Η Θεραπεία Το Θέμα του Μήνα, Οκτώβριος 2019 Ολοκλήρωση του Event, Η Γιορτή του Κόκκινου Φεγγαριού Πολεμιστής
Τακ. Το πρώτο χτύπημα στην πόρτα, μετά από πολλή σκέψη και αναμονή ακριβώς έξω από το γραφείο της καθηγήτριας του, όπου τα βαριά του βήματα τον είχαν κουβαλήσει, απρόθυμα, ως εκεί. Αναστέναξε.

Τακ. Δεύτερο χτύπημα, εξίσου άψυχο με το πρώτο. Είχε σκεφτεί να έρθει μετά από όσα έγιναν στην Μεβαίρ, μετά από το αίμα που πότισε την εφηβική του ψυχή, όμως το ανέβαλλε, ξανά και ξανά, με δικαιολογία την ανάρρωση του. Όμως ήταν πια καλά, και αύριο το καράβι σάλπαρε για την Ουρίβ. Δεν είχε πια χρόνο.

Τακ.
  • Rate x 2    Brilliant    Great    Agree    Winner    Hot    Confused (List of Rates | 2 Αποστολή Σύνολο)

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Moderator
  • Level 20
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Το Θέμα του Μήνα, Οκτώβριος 2019 Ολοκλήρωση του Event, Η Γιορτή του Κόκκινου Φεγγαριού Ολοκλήρωση του Quest, Η Θεραπεία Πολεμιστής
Η Σαγιάνε διάβαζε ακόμα ένα βιβλίο τυ κύριου Ρεισ, Μαγεία Νερού. Δεν είχε ιδεά τι διάβαζε, αλλά ήταν ενδια΄φεροντα αυτά που υπήρχαν μέσα. Ένα αδύναμο χτύπημα στη πόρτα. Ανασήκωσε το κεφάλι της και κοίταξε επίμονα. Τίποτα, καμία είσοδος. Δεύτερο. Το μυαλό της άρχισε να σκέφτεται και είχε συγκεντρωθεί σε ένα πρόσωπο. Ένα πρόσωπο, το οποίο ήθελε και η ίδια να μιλήσει. Είχε έρθει η ώρα για τον ίδιο; Τρίτο και ήταν σίγουρη πια πως ήταν αυτός. Σηκώθηκε και περπάτησε γρήγορα προς την πόρτα. Να τον προλάβαινε πριν φύγει. Και όταν την άνοιξε, είδε το πρόσωπο που περίμενε

"Όλυξ! Πέρνα μέσα" είπε ευδιάθετα σε αντίθεση με τη φάτσα του αγοριού και πήρε τον δρόμο της προς τις κούπες και την κανάτα της. Τελευταία παραδόξως, πότιζε πολύ κόσμο και οι προμήθειες της από τα αποξηραμένα της φυτά λιγόστευαν. Έχυσε σε δύο κούπες το τσαι από το δώρο του Ελντίν και επέστρεψε στη θέση της, δίνοντας την μία στον αποκαρδιωένο Όλυξ.

Δεν ήθελε να τον πιάσει αμέσως από τα μούτρα. Ήθελε πρώτα ο νεαρός να της μιλούσε...
  • Rate x 2    Brilliant    Great    Agree    Winner    Hot    Confused (List of Rates | 2 Αποστολή Σύνολο)

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 7
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Ολοκλήρωση του Quest, Η Θεραπεία Το Θέμα του Μήνα, Οκτώβριος 2019 Ολοκλήρωση του Event, Η Γιορτή του Κόκκινου Φεγγαριού Πολεμιστής
Δεν θα έφευγε, αλλά δεν τολμούσε να ανοίξει και την πόρτα. Παγιδευμένος στο μεταίχμιο, τον γλύτωσε η ίδια η Σαγιάνε καθώς άνοιξε την πόρτα και τον καλωσόρισε μέσα. Το πρόσωπο του, όταν την κοίταξε, ήταν σκοτεινιασμένο, και ο νεαρός δεν έκανε καμία προσπάθεια να το κρύψει- εξάλλου η κρυψίνοια, αν εξαιρέσουμε τους τελευταίους μήνες, δεν ήταν ποτέ ένα από τα φόρτε του. “Καλησπέρα, κυρία καθηγήτρια”, είπε απλά, παλεύοντας να μην ακουστεί κανένα τρέμουλο στη φωνή του, και τα κατάφερε. Μια μικρή νίκη.

Καθισμένος στο γραφείο της Σαγιάνε πλέον, με μια αχνιστή κούπα από τσάι στο χέρι, την κοίταξε λίγο αφηρημένος, χαμένος στα σχήματα που έκανε το έγχρωμο υγρό καθώς στροβιλιζόταν ακόμα από το ανακάτεμα, αργά, νωχελικά. Ακριβώς όπως ένιωθε και εκείνος τώρα, σαν πιασμένος σε μελάσσα, όταν σήκωσε αργά το βλέμμα του προς τη Σαγιάνε και την κοίταξε. “Κυρία καθηγήτρια, να… ήρθα εδώ… να σας μιλήσω, ξέρετε. Ναι.”

Ξεροκατάπιε, και κάθε του λέξη ήταν μια μικρή ώθηση στη χιονοστιβάδα που ένιωθε πως χτιζόταν. “Ξέρετε, τον τελευταίο καιρό… να, με όσα συμβαίνουν, δηλαδή, δεν είμαι και πολύ καλά…”, σταμάτησε για λίγο, η περηφάνια του πάλεψε ακαριαία με τον πόνο, κι έχασε. “Μετά από όσα έγιναν στη Μεβαίρ, μετά από όλα αυτά… δεν είναι ότι φοβάμαι, και έχουμε και το ταξίδι αύριο στην Ουρίβ, και θέλω, αλλά δεν ξέρω… Δηλαδή, νιώθω πολύ άσχημα.”

Η λογοδιάρροια του ήταν πιο συγκεχυμένη κι από να ήταν μεθυσμένος, και πήρε μια ανάσα, κοιτώντας προς τη Σαγιάνε για μια βοήθεια, μια καθοδήγηση.

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Moderator
  • Level 20
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Το Θέμα του Μήνα, Οκτώβριος 2019 Ολοκλήρωση του Event, Η Γιορτή του Κόκκινου Φεγγαριού Ολοκλήρωση του Quest, Η Θεραπεία Πολεμιστής
Δε μπορούσε παρά να νιώσει συμπάθεια για το νεαρό. Πολύ συμπάθεια. Ορισμένες φορές αναρωτιόταν αν το κενό της αδερφικής αγάπης την έκανε να βλέπει τους μαθητές της έτσι, σα μικροτερα αδέρφια της. Αναστέναξε. Σηκώθηκε, έκανε τη γύρα του γραφείου και έκατσε σε μια καρέκλα δίπλα στον Όλυξ. Του έπιασε το χέρι και έφερε με το άλλο της χέρι να σηκώσει το πηγούνι του και να την κοιτάξει.

"Είμαι εδώ Όλυξ. Ότι χρειαστείς είμαι εδώ. Δεν είμαι απλά η καθηγήτρια σας, είμαι ένας μέντορας, ένας ώμος για εσας. Να σας βοηθήσω όπως μπορώ. Έχεις καλή καρδιά Όλυξ. Ίσως παραπάνω απότι θα έπρεπε για έναν πολεμιστή αλλά ποτέ μη περάσει από το μυαλό σου ότι είσαι σε λάθος Φατρία. Είσαι προστάτης Όλυξ. Θα γίνεις προστάτης. Φύλακας. Και αυτός ο ρόλος είναι ο πιο αγνός στους Πολεμιστές. Είναι η ενσάρκωση του Πολεμιστή. Είναι αυτό που θα έπρεπε να είμαστε όλοι." Άφησε το χέρι της από το πηγούνι του και συνέχισε "Να πιστεύεις σε σένα. Δεν είσαι τυχαίος. Μίλα μου. Μπορώ να σε βοηθήσω"
  • Rate x 1    Brilliant    Great x 1    Agree    Winner    Hot    Confused (List of Rates | 3 Αποστολή Σύνολο)

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 7
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Αιφνιδιάστηκε, καθώς ένα χέρι βρήκε το δικό του και ένα άλλο χέρι σήκωσε το πηγούνι του. Το βλέμμα του καρφώθηκε στα μάτια της Σαγιάνε- τα δικά του μάτια, υγρά. Πολεμούσε τα δάκρυα που ήθελαν να βγουν, να ξεχυθούν σαν ποτάμι που θα τον ξεπλύνει από τις αμαρτίες του. Γύρισε το κεφάλι του αλλού, ενστικτωδώς, ανίκανος να αφήσει κάποιον να δει την εύθραυστη περηφάνια του να κινδυνεύει- σε όλα τα δεκάξι χρόνια της ζωής του, δεν θυμόταν να άφησε ποτέ κανέναν να τον δει να κλαίει. Η ανοησία της νιότης.

“Ίσως- ίσως έχω υπερβο… υπερβολικά καλή καρδιά, κυρία…”, κατάφερε να ψελλίσει, δαγκώνοντας ένα λυγμό. “Κάθε βράδυ… κάθε βράδυ έρχονται οι φάτσες τους στα όνειρα μου. Κάθε βράδυ μου μιλάνε, με φοβερίζουν, με απειλούν, αλλά αυτό δεν είναι που με αναστατώνει. Όχι… όταν τους πν-”, ένας λυγμός του ξέφυγε, “...όταν τους πνίγει το αίμα από τις πληγές που τους άνοιξα, τότε… τότε δεν μπορώ.”

Η δεξιά του παλάμη σφίχτηκε- το καλό του χέρι, το χέρι του σπαθιού. Το χέρι που αφαίρεσε ζωές εκείνο το βράδυ στη Μεβαίρ.

“Τα λένε- τα λένε οι ιστορίες. Και τα οι ιστορικοί. Και όσοι λένε ιστορίες στις ταβέρνες και στα καπηλειά. Και όλοι όσοι λένε, λένε, λένε. Μα κανείς τους, κανείς καταραμένος δε λέει τί να κάνεις όταν σε στοιχειώνουν!”
  • Rate x 2    Brilliant    Great x 1    Agree    Winner    Hot    Confused (List of Rates | 4 Αποστολή Σύνολο)

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Moderator
  • Level 20
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Της σφίχτηκε η καρδιά. Πως δε μπλορεσε να το δει νωρίτερα; Η καρδιά του Όλυξ ήταν όπως η δική της στο παρελθόν. Τώρα στην παρουσία του έβλεπε την δική της φιγούρα. Τα δικά της φαντάσματα χάνονταν στα χέρια της Μίρα. Τα δικά της δάκρυα. Κι ο Όλυξ τόσο καλόψυχος. Μα να τον πίεζε;

"Όλυξ, μη ντρέπεσαι. Τα δάκρυα τρέφουν την ψυχή μας" είπε και ήρεμα μα αποφασιστικά τον αγκάλιασε. Μια αγκαλιά, ένας ώμος για όλα εκείνα τα στοιχειά, τα φαντάσματα, τα αίματα, για όλα όσα καίγανε την ψυχή. "Άφησε το Όλυξ. Θα σε χαλαρώσει" είπε και έφερε το χέρι της στο κεφάλι του να του χαιδέψει τα μαλλιά.

Έκλεισε τα μάτια της και αναλώθηκε σ ένα απαλό ήχο, μια μελωδία την οποία της σιγομουρμούριζε η Μίρα όταν ήταν στην ίδια κατάσταση. Μια μελωδία και ένα απαλό κούνημα του σώματος, μπρος πίσω για παρηγοριά...
"Δε ξέρουν Όλυξ. Μα εγώ ξέρω. Μπορείς να με εμπιστευτείς. Άστο να βγει από μέσα σου καλέ μου"

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 7
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Οι λυγμοί του επιτέλους τον κυρίευσαν, και τα δάκρυα άρχισαν να κυλούν το ένα μετά το άλλο. Μούσκεψε τον ώμο της Σαγιάνε, καθώς την αγκάλιασε και κείνος, χωρίς να συνειδητοποιεί τί κάνει. Την έσφιξε με την δύναμη ενός ενήλικα αλλά με την απόγνωση ενός φοβισμένου μικρού παιδιού. Το σώμα του ταρακουνιόταν ολόκληρο, είδωλο της ψυχούλας του η οποία δεν είχε πάψει να κλαίει από κείνο το καταραμένο βράδυ στη Μεβαίρ.

Για αρκετή ώρα ακουγόταν μόνο το υπόκωφο κλάμα του, που σε ένα τελευταίο πείσμα ψωροπερηφάνιας δεν το άφηνε να δυναμώσει σε ένταση, και η σιγομουρμουρισμένη μελωδία της Σαγιάνε. Σαν μια θερινή μπόρα που υποχωρεί, τα δάκρυα του στέρεψαν σχεδόν απότομα, και τότε άρχισε να νιώθει άβολα μέσα στην αγκαλιά της καθηγήτριας του. Άφησε τα χέρια του να χαλαρώσουν, ελπίζοντας πως εκείνη θα καταλάβαινε το νόημα να τον αφήσει, και δεν θα χρειαζόταν να πει κάτι.
  • Rate    Brilliant    Great x 3    Agree    Winner    Hot    Confused (List of Rates | 6 Αποστολή Σύνολο)

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Moderator
  • Level 20
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Ο χείμαρρος του Όλυξ της έσφιξε την καρδιά. Μα τώρα ο μαθητής της την χρειαζόταν περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Τι να έκανε τις κατηχήσεις, τι να έκανε τις προπονήσεις, τι να έκανε τις εκπαιδεύσεις, εάν αποτύγχανε να ηρεμήσει την ψυχή του; Ο Όλυξ φάνηκε πως ηρέμησε τελικά, κι όσο κι αν η ίδια ήθελε να του δώσει ένα φιλί στο μέτωπο, ήξερε πως θα τον έφερνε ενδεχομένως σε δύσκολη θέση. Χωρίς να τον κοιτάξει και επιλέγοντας πρώτα να αποτραβηχτεί και να του δώσει χώρο και χρόνο να ανασυνταχθεί, επέστρεψε στη θέση της. Άφησε μια στιγμή ησυχίας για να ανασυντάξει και η ίδια τις σκέψεις της. Το πρώτο βήμα, το να πάει με τα νερά του και να τον κάνει να βγάλει από μέσα του τον πόνο είχε γίνει. Τώρα έπρεπε να μιλήσει αλλιώς...

"Όλυξ, πίσω από αυτήν την πόρτα είσαι απόλυτα ασφαλής. Ότι μου πεις ή ότι κι αν κάνεις εδώ μέσα δεν πρόκειται να βγουν παραέξω. Καταλαβαίνεις; Είσαι απόλυτα ασφαλής εδώ να είσαι ο πραγματικός σου εαυτός και να μου λες ότι σε βαραίνει. Καταλαβαίνεις;" είπε σε μια τελευταία προσπάθεια να ηρεήσει το μυαλό του μαθητή της.

Έπειτα σοβαρεύτηκε πίνοντας μια γουλιά από το τσάι της και πρόσθεσε. "Όλυξ ξέρεις ποιο είναι το μοναδικό σου μειονέκτημα; Και είναι το μοναδικό σου πραγματικό μειονέκτημα. Δεν πιστεύεις στον εαυτό σου! Από τον τρόπο που μιλάς, μέχρι τον τρόπο που κινείσαι, ή αφήνεις τους άλλους να αποφασίζουν για σένα. Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;" ρώτησε επιλέγοντας να κατευθύνει πρώτα τη συζήτηση σε αυτό που έκρινε το πιο σημαντικό, στο πως ο ίδιος διαχειριζόταν τις καταστάσεις γύρω του, στον χαρακτήρα του.
  • Rate    Brilliant    Great x 1    Agree    Winner    Hot    Confused (List of Rates | 2 Αποστολή Σύνολο)

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 7
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Ένας αναστεναγμός ξέφυγε από τα χείλη του, όχι παιδιού μα μιας παλιάς ψυχής. Σκούπισε τα δάκρυα του αργά, αποφασιστικά, καθώς άκουγε τη Σαγιάνε πρώτα να τον καθησυχάζει και μετά να τον ξαναταράζει, με τρόπο διαφορετικό. Κοίταξε έντονα το τσάι του για λίγο, μέχρι να βρει το κουράγιο να μιλήσει.

"Μα…", ψέλλισε με σπασμένη, μπουκωμένη φωνή, και σταμάτησε, ντροπιασμένος. Έβηξε δυο τρεις φορές να την καθαρίσει λίγο, και συνέχισε.

"Μα τι λέτε, κυρία Σαγιάνε… δηλαδή συγγνώμη, αλλά πιστεύω στον εαυτό μου και ξέρω τις δυνάμεις μου. Ή έτσι νομίζω δηλαδή… ", χάθηκε η φωνή του καθώς μπήκε σε σκέψεις. "Απλά, καμιά φορά, τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα, και τότε, να, δεν ξέρω τι να κάνω… ίσως, ίσως δεν έχω καλά ένστικτα."
  • Rate    Brilliant    Great x 3    Agree    Winner    Hot    Confused (List of Rates | 6 Αποστολή Σύνολο)

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Moderator
  • Level 20
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Η Σαγιάνε τον κοίταξε. Προσπαθούσε να τον καταλάβει, μα δυσκολευόταν. Ηττοπάθεια; Όχι. Δεν ήταν ηττοπαθής. Συστολή; Ίσως, το πιο πιθανό.
Σήκωσε το χέρι της και τον έδειξε. "Ορίστε Όλυξ, ο τρόπος που μιλάς. Κοίτα με στα μάτια και εξέφρασε αυτό που θες να πεις με πυγμή! Ακόμα και λάθος να είναι. Δε σε νοιάζει! Κρατάς τον εαυτό σου πίσω. Όταν οι συνθήκες χρειάζονται γρήγορες και αποφασιστικές αποφάσεις  πάντα ανταποκρίνεσαι. Γιατ΄ί αφήνεσαι ελεύθερος να πράξεις αυτό που ξες καλύτερα, να προστατεύσεις. Αυτό πρέπει να το κάνεις παντού. Μην...ντρέπεσαι. Δεν είναι μόνο η πάλη. Αντιμίλησε μου! Χτύπα το χέρι σου στο γραφείο. Δείξε πείσμα." είπε και χτύπησε η ίδια το χέρι της στο γραφείο.

"Κι όταν τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα, γύρισε τα από την άλλη και πράξε ανάλογα. Ξέρεις τις δυνάμεις σου; Σας ρώτησα με την Κέννα ποια πιστεύετε πως είναι τα μειονεκτήμα και τα προτερήματα σας. Σε ακούω. Για ακόμα μία φορά. Ανέλυσε μου τα προτερήματα και τα μειονεκτήμα σου. Και το σημαντικότερο...πρόσεχε ΠΩΣ θα μου μιλήσεις!" είπε και έφερε την πλάτη της στο πίσω μέρος της καρέκλας, με την κουπα να αχνίζει μπροστά στη μύτη της.
  • Rate    Brilliant    Great x 1    Agree    Winner    Hot    Confused (List of Rates | 2 Αποστολή Σύνολο)

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 7
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Τα στριφογύρισε όλα στο μυαλό του, καθώς η Σαγιάνε τον πίεζε από κάθε κατεύθυνση. Κάθε της λέξη έβρισκε το στόχο σαν βέλος έμπειρου τοξότη, κάνοντας το αίμα του νεαρού Πολεμιστή να βράζει. Μα τι έχει ο τρόπος που μιλάω…; Χωρίς να το πολυσκεφτεί, κάρφωσε τα μάτια της Σαγιάνε με το βλέμμα του, και ένας χείμαρρος ξεχύθηκε από τα χείλη του.

"Μα τι έχει ο τρόπος που μιλάω;!", επανέλαβε τη σκέψη του φωναχτά, και η χροιά της φωνής του ήταν πιο επιθετική απ'ό,τι σκόπευε ή περίμενε. Ξαφνιάστηκε, μα συνέχισε. "Επειδή δεν ψωνίζομαι ή καυχιέμαι με κούφια λόγια; Επειδή είμαι ένας απλός άνθρωπος,  ο γιος ενός αγρότη, πληβείος όπως με λένε πίσω από την πλάτη μου;;"

Μισή ανάσα, και συνέχισε ακάθεκτος. "Έχω τα μυαλά μου μέσα στο κεφάλι μου λοιπόν! Ναι, πιο μικρός ήμουν κι εγώ χαζός, όμως μεγάλωσα πια! Είδα αίμα, σφαγή, πόνο! Θάνατο!  Κι όχι απλά τα είδα, τα προκάλεσα κιόλας! Και ναι, προστατεύω. Αυτό νιώθω, αυτό θέλω, αυτό χρειάζεται!  Όμως δεν θα καταλάβω ποτέ όλους αυτούς που χαίρονται το αίμα και το κάνουν να ρέει για να ικανοποιήσουν την αρρώστεια τους! ΠΟΤΕ!"

Η φωνή του είχε αγγίξει ένα κρεσέντο, είχε πάρει όλος φωτιά, τα χέρια του είχαν σχεδόν πυρώσει, και δεν άντεξε. Κοπάνησε με δύναμη το χέρι του και ούρλιαξε, "Όλους αυτούς θα τους σκοτώσω! ΟΛΟΥΣ!"
  • Rate    Brilliant    Great    Agree    Winner x 1    Hot    Confused (List of Rates | 6 Αποστολή Σύνολο)

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Moderator
  • Level 20
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Κάθε λέξη του και ένας ενθουσιασμός για την ίδια. Μια μεγάλη χαρά που όλο και αυξανόταν. Είχε κλείσει τόσα χρόνια τα συναισθήματα της και τώρα με την κάθε νέα φορά ένιωθε σα να ανακάλυπτε εκ νέου τον κόσμου. Ο μαθητής της...οι μαθητές της. Πόση συγκίνηση και χαρά μπορούσαν να της προσφέρουν. Προσπάθησε να συγκρατηθεί όμως, δεν ήθελε να τον κόψει, ήθελε να το συνεχίσει....ακόμα λίγο, ακόμα λίγο μέχρι να ξεσπάσει κι αυτή με τη σειρά της.

Έκανε τάχα πως κοιτούσε την κούπα αγνοώντας το ξέσπασμα του, πως θα τον έκανε να αντιδράσει αυτό; "Γιατί;" ρώτησε σχεδόν αδιάφορα. Τον κοίταξε με το ίδιο αδιάφορο και παγωμένο βλέμμα που ήξερε πολύ καλά να παίρνει και ανασήκωσε τους ώμους της, σκληρά, παγωμένα. "Γιατί Όλυξ;"

Σε παρακαλώ, σε παρακαλώ, συνέχισε καλέ μου, βγες έξω στο Φως, συνέχισε.... οι σκέψεις της
  • Rate    Brilliant    Great    Agree    Winner x 1    Hot    Confused (List of Rates | 6 Αποστολή Σύνολο)

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 7
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

“Γιατί;”, ξεστόμισε, και τα μάτια του στένεψαν. “Γιατί…;”, είπε πιο χαμηλόφωνα, μα πιο φαρμακερά, πιο έντονα. “Γιατί είναι σκουπίδια που δεν τους αξίζουν! Γιατί κάθε άνθρωπος, όχι, κάθε πλάσμα, έχει την επιλογή να ακολουθήσει το φως ή το σκοτάδι, και όταν το κάνει, παύει πια να είναι αμέτοχος, ουδέτερος. Παύει να έχει πια κάποιο προνόμιο. Κι αν κάποιος πάει στο σκοτάδι, παύει να έχει πια το προνόμιο να ζει.”

Ξεροκατάπιε, και συνέχισε, με τον ίδιο, χαμηλό, έντονο τόνο φωνής, σχεδόν σαν σύρισμα. “Γιατί δεν γίνεται όταν έχουμε να αντιμετωπίσουμε τόσο σκοτάδι, να χαριζόμαστε. Δε γίνεται, όταν είμαστε τόσο πιο λίγοι, να χάνουμε χρόνο και ζωές για να φερόμαστε στα τέρατα σαν να είναι άνθρωποι. Όχι, δεν έχουμε τέτοιες πολυτέλειες. Δεν θα φυλάω έναν στη ζωή μου αν μπορώ αντ’αυτού να γλυτώσω αυτόν τον κόσμο από εκατό άλλους. Κι ας ζήσω με τους εφιάλτες.”

Έκλεισε τα μάτια του για λίγο, και οι σκηνές της Μεβαίρ ξαναήρθαν στο νου του. Τις έδιωξε και συνέχισε. “Κάποτε όλα αυτά ήταν μαθήματα και ηθικές και θεωρίες. Όχι πια. Τώρα η Ηθική είναι πράξη, κι όχι θεωρία.”
  • Rate    Brilliant    Great x 2    Agree    Winner    Hot    Confused (List of Rates | 4 Αποστολή Σύνολο)

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Moderator
  • Level 20
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Αχ ήθελε τόσο να του πει...αλλά ακόμα λίγο, ακόμα λίγο, ακόμα λίγο. Ως που θα έφτανε; Τι θα έλεγε; Τι θα έκανε; Πέρασε το δάχτυλο της πάνω στην κούπα και άρχισε να το γυρνά στο στόμιο επίτηδες. Ανασήκωσε το φρύδι της και συνέχισε να το παίζει αδιάφορη, προκαλώντας τον.

"Μπα....και ποιός θέτει το σκοτάδι; Ποιός τη ζωή και το θάνατο; Κι αν εκπέσεις και συ; Θα το καταλάβεις; Κι αν στο όνομα της ειρήνης, χαθείς; Και γίνεις αυτό που έχει τεθεί να παλεύεις; Αν διεστρεβλωθεί; Πως είσαι σίγουρος πως μπορείς να διαφυλάξεις αυτό το κατά τα άλλα όμορφο αξίωμα;" έίπε ειρωνικά

Έλα Όλυξ. Συνέχισε. Ξέφυγε. Άσε τον εαυτό σου ελεύθερο! Σκέφτηκε...

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 7
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
  • Rated:

Αγρίεψε, όπως ποτέ δεν είχε ξανανιώσει να αγριεύει- ή σχεδόν ποτέ, πέρα από το πεδίο της μάχης.  “Δεν ξέρω… και δε με νοιάζει. Εγώ θα παλεύω γι’αυτό που έχω μέσα μου, θα παλεύω για να μην υποφέρει κανείς, θα παλεύω όσο οι δυνατοί κακοποιούν τους αδύναμους. Αυτό το ξέρω, αυτό μπορώ να το δω όσο τυφλός κι αν καταλήξω. Κι αν χρειαστεί και γω να γίνω φονιάς για να μην γίνουν άλλοι θύματα, ας γίνω. Αυτή είναι η μοίρα μου και την αποδέχομαι, αυτό είναι το κάλεσμα μου, γι’αυτό εκπαιδεύομαι κι αυτό θα κάνω.”

Η φωνή του πια έτρεμε, όταν ξαναμίλησε. “Και το ξέρω γιατί είμαι ήδη φονιάς, και δεν έχει σημασία αν έχω σκοτώσει έναν ή δέκα ή εκατό πια. Το πέρασα τούτο το κατώφλι του αίματος, μα θα κολυμπάω για να παίρνω ανάσα και δεν θ’αφήσω το αίμα να με πνίξει. Για κανέναν.”