Rasnarry Academy

Κέννα

• Πολεμιστής
  • Level 5
  • E' Έτος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
Άκουσε με προσοχή όσα της έλεγε η Ασαχι. Ασαχι. Ήξερε αυτήν την οικογένεια, σκληρή αλλά στο τέλος οικογένεια. "Πρώτα, εγώ σκοτώνω σε μέτωπα όταν με στέλνουν σε στρατιωτικές επιχειρήσεις. Δε χρειάστηκε να δολοφονήσω ανθρώπους για να ζήσω." ακριβώς αυτή ήταν η κύρια διαφορά ανάμεσα τους. Η Σαγιάνε εκπαιδεύτηκε να είναι πολεμιστρια. Ένα λάθος δικό της οδηγούσε σε περισσότερη εκπαίδευση. Ένα λάθος της Κέννα, στον θάνατο. Η μία πολεμά για τον σκοπό κάποιου άλλου, η άλλη για την επιβίωση της.
 Ήταν τόσα που ήθελε να της πει, να την κάνει να καταλάβει πως όσο δύσκολη πίστευε πως ήταν η ζωή της, αυτό που έζησε η Κέννα δεν μπορεί ούτε να το φανταστεί.
 Θυμήθηκε εκείνη την φορά όταν ήταν 12, έπαθε δηλητηρίαση επειδή χρησιμοποίησε λάθος φυτό για την επούλωση των τραυμάτων της. Πίστεψε ότι θα πεθάνει από τους σπασμούς,ισως και να έπρεπε όμως όχι τα κατάφερε μόνη της. Οι πολεμιστές συνήθως πάνε πακέτο με τους Θεραπευτές οπότε σίγουρα δεν θα έχει συμβεί κάτι τέτοιο στην Σαγιάνε. Όμως δεν είχε νόημα να διαφωνεί μαζί της. Ήταν καθηγήτρια, ακόμα και η Κέννα καταλάβαινε την ιεραρχία.

"Ξέρω τι ήμουν. Γιαυτό άρπαξα την ευκαιρία όταν μου πρόσφεραν θέση στην Ακαδημία. Μπορώ να τα καταφέρω"

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 6
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
Άνοιξε το στόμα του. Το ξανάκλεισε, άφωνος. Η διαδικασία αυτή επαναλήφθηκε αρκετές φορές κατά τη διάρκεια της κουβέντας μεταξύ μαθήτριας και καθηγήτριας. Για να πει κάτι; Να απαντήσει σε ερώτηση; Να σχολιάσει; Αδιάφορο. Είχε αποσβολωθεί τόσο, που ήταν απλος παρατηρητής.

Είχε ξεχάσει κιόλας την ερώτηση της Σαγιάνε, αλλά και να δώσει μια απάντηση, θα ήταν παράταιρο. Οπότε απλά άκουγε σιωπηλά, καταγράφοντας νοερά όλες τις απαντήσεις και δηλώσεις που πετάγονταν με τέτοια ευκολία. Κοίταξε τελικά τη Σαγιάνε, περιμένοντας κάποιο νεύμα που θα του απήυθυνε το λόγο, γιατί δεν είχε καμία όρεξη να διακόψει για πολλούς λόγους.

Όμως αυτά που έλεγε η Κέννα τον είχαν σοκάρει… Μα ποια είναι επιτέλους αυτή η κοπέλα; Μήπως τα βγάζει απ'την κοιλιά της;

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Καθηγητής
  • Level 18
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
Η Σαγιάνε την κοίταξε εξεταστικά. "Άλλη φορά αυτά. Ότι έχεις να μου πεις μπορούμε να τα πούμε οι δυο μας στο γραφείο μου. Είναι ανοιχτό για όλους σας" είπε υψώνοντας το χέρι της με τα δάχτυλα κλειστά. Ήξερε οτι εάν συνέχιζε μπορεί να εξέθετε την κοπέλα. Μπορεί να υπήρχαν λεπτομέρειες τις οποίες δεν ήθελε να μοιραστεί με όλους και δεν είχε νόημα να μιλούσε μόνη της χωρίς να της δίνει την ευκαιρία να απαντήσει ή να την αντικρούσει.

Γύρισε τη ματια της στον Όλυξ ο οποίος εδώ και λίγη ώρα ήθελε να μιλήσει. "Συγγνώμη Όλυξ, παρακαλώ. Έλεγα αν είδατε τα ενδεικτικά προβλήματα Ηθικής. Επιπλέον, εάν η Ηθική μπορεί να εφαρμοστεί στον Πόλεμο, ή εάν έχει θέση στον πόλεμο."  Γύρισε και κοίταξε την Κέννα "Και για σένα ισχύει η ερώτηση. Θέλω μια απάντηση και από τους δύο σας. Θέλω να δω την οπτική σας" είπε και περίμενε

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 6
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
Ευτυχώς που παρατηρούσε την κουβέντα και δεν πιάστηκε εξ απήνης- αν και δεν ήταν εύκολη η ερώτηση. "Ε… ναι, τα είδα. Για την Ηθική, να, πιστεύω πως είναι απαραίτητη. Βέβαια, ο καθένας τραβάει αλλού τη γραμμή, όμως πρέπει να υπάρχει γραμμή- μια αιφνιδιαστική επίθεση, ας πούμε για κάποιους είναι άτιμη, για άλλους απλά έξυπνη. Η λεηλασία το ίδιο."

Ξεροκατάπιε λίγο και συνέχισε, σοβαρεύοντας απότομα. "Αλλά κάποια πράγματα περνάνε τη γραμμή κι ας πάει ο οποιοσδήποτε να λέει ό,τι θέλει. Η σφαγή αμάχων. Ο β- ο βιασμός. Όλα αυτά. Και όποιος τα κάνει, αξίζει θάνατο. Γιατί είναι σκουπίδι."

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Καθηγητής
  • Level 18
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
Άκουγε με ενδιαφέρον τον Όλυξ. Ο μικρός είχε τσαγανό, είχε ποιότητα ψυχής, μα ο ίδιος φαινόταν να μη το ξέρει. Χαμογέλασε. "Είναι αλήθεια πως αυτό που λες είναι ένα ζήτημα. Αλλά...όταν σκοτώνεις, τι σκέφτεσαι; Είναι ζήτημα ζωής και θανατου, επιβίωσης ή εντολών;" είπε κοιτώντας την Κέννα λόγω της προηγούμενης στοιχονυθίας τους.

"Εάν είχατε εντολές, ρητές εντολές, να πάτε και να εκτοπίσετε ένα χωριό, να το κάψετε ως αντίποινα στο αντίπαλο κράτος, και φτάνοντας συνειδητοποιούσατε ότι το χωριό είναι μόνο γυναικόπαιδα, θα το κάνατε; Εάν από την άλλη, είχατε εντολή να εκτελέσετε έναν μεγάλο κακοποιό που ο θάνατος του θα σταματούσε την ομάδα του και τις λεηλασίες που προκαλούσαν στην ύπαιθρο, θα το κάνατε; Τι θα διαλέγατε από τα δύο; Και γιατί;" είπε κοιτώντας τους εξεταστικά.

Κέννα

• Πολεμιστής
  • Level 5
  • E' Έτος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
Η απάντηση ήταν ξεκάθαρη για την Κέννα. Αφήνεις το χωριό, σκοτώνεις τον κακοποιό. Δεν κατάλαβε καν γιατί έδωσε τέτοιο παράδειγμα η Σαγιάνε.
"Σε όλη μου την ζωή λειτουργούσα αυτόνομα  δεν πήρα διαταγή από κανέναν. Οσους σκότωσα, τους σκότωσα επειδή ήταν απειλή για εμένα. Αυτός ήταν ο λόγος. Το να διατάξει κάποιος την εξόντωση ενός χωριού, ακόμα και του αντιπάλου, γεμάτο γυναικόπαιδα δεν είναι ενάντια στην ηθική που θέλεις να μας διδάξεις;"
Ακόμα δεν μπορούσε να συμβιβαστεί με την ιδέα των διαταγων. Απλά σου λέει κάποιος να κάνεις κάτι και το κάνεις; Χωρίς ερωτήσεις χωρίς γιατί. Όχι.
Έφερε στο μυαλό της τα δύο σενάρια. Μωρά να κλαίνε, γυναίκες να ουρλιάζουν για βοήθεια ανυπερασπιστες στο έλεος των πολεμιστών. Μια εύκολη σφαγή.
Και ύστερα ένας επικίνδυνος κακοποιός που έχει σκορπισει θάνατο σε άλλους μαζί με τους συντρόφους του. Δεν θα λείψει σε κανέναν. Η απάντηση ήταν ξεκάθαρη.

Όλυξ Μιντάριος

• Δ' Έτος
  • Πολεμιστής
  • Level 6
  • Άνθρωπος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
Σφίχτηκε, δαγκώθηκε. Οι ερωτήσεις, για εκείνον, δεν ήταν απλά ακαδημαϊκές, αλλά γεννούσαν εικόνες και ανησυχίες στο μυαλό του. Ήταν Πολεμιστής, και αύριο μεθαύριο αυτή θα ήταν η καθημερινότητα του.

"Δεν έχω σκοτώσει ποτέ κανέναν", παραδέχτηκε, ρίχνοντας μια κλεφτή ματιά στην Κέννα. Αλήθεια τώρα έχει σκοτώσει κόσμο;, σκέφτηκε ανήσυχος. "Οπότε δεν ξερω να σας πω για αυτό ακόμη. Ίσως να μη μάθω ποτέ, αν είμαι τυχερός", είπε μορφάζοντας. Αμφιλεγόμενη άποψη για Πολεμιστή.

"Για το χωριό… καμία διαταγή δεν θα αρκούσε για να με πείσει κάποιος να σφάξω γυναικόπαιδα. Είμαι από χωριό και ξέρω πώς είναι- κι ακόμη κι αν εμείς στο Μπόρον δεν υποφέραμε τόσο όσο η Σιράν, οι παλιοί γνωρίζουν από σφαγή και πόλεμο. Όχι, κυρία, θα προτιμούσα να το υπερασπιστώ κόντρα στις διαταγές, όχι να σηκώσω το χέρι μου εναντίον τους."

Ξεροκατάπιε και συνέχισε. "Η εκτέλεση είναι άλλο θέμα… Σίγουρα θα πρέπει να σταματήσει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Αν αυτός είναι μόνο η εκτέλεση…"

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Καθηγητής
  • Level 18
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
Η Σαγιάνε δεν μπορούσε παρά να μη χαμογελάσει. Η επανάσταση ήδη ξεκινούσε. Από τους ίδιους. Όως έπρεπε να τους προετοιμάσει και για την πραγματικότητα. "Χμμμ, δηλαδή είστε επαναστάτες" είπε για να τους πειράξει. "Τα λόγια σας δεν έχουν εφαρμογή στους Πολεμιστές καλά μου παιδιά. Άρα τι θα κάνετε; Θα γίνετε πολεμιστές ή επαναστάτες;" μα δεν ήθελε να απαντήσουν αμέσως στην ερώτηση αυτή, η οποία ήταν ρητορική που σκοπό είχε απλά να παίξει με το μυαλό και την ηθική τους. Έτσι συνέχισε.

"Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, θα τρώγατε σίγουρα φυλακή και εάν συνεχίζατε να παρακούτε εντολές, ίσως διαγραφή από το σώμα, στην καλύτερη, δε θα ήθελα να σκεφτώ το ενδεχόμενο ισόβιας λόγω συνεχώμενης ανυπακοής ή χειρότερης ποινής λόγω συνεργασίας με τον εχθρό" είπε με υπονοούμενο για την θανατική ποινή. "Όπως βλέπετε η φατρία αυτή που επιλέξατε δεν είναι εύκολή. Γι αυτό Κέννα ακολουθούμε εντολές και δε κάνουμε του κεφαλιού μας, δεν είμαστε στο δάσος. Και γι αυτό Όλυξ ακολουθούμε ότι μας πουν, δεν είμαστε στο χωριό μας. Πιθανότατα αυτός που σας έδωσε την οποιαδήποτε διαταγή ξέρει περισσότερα απο εσάς. Οι στρατιώτες δεν τα γνωρίζουν όλα. Κι αν το χωρίο που και οι δύο θα σώζατε προμύθευε όπλα τον εχθρό; Κι αν ο κακοποιός που τόσο εύκολα θα σκοτώνατε, με τις επιδρομές του τάιζε ορφανά; Το γνωρίζετε;" είπε χαμογελώντας σαρδόνια. "Το να αποφασίζετε εσείς για το αν θα ακολουθήσετε ή όχι τις διαταγές είναι τουλάχιστον ηλίθιο. Κι αν δεν το βάλετε καλά στο μυαλό σας αυτό καλύτερα να σταματήσετε τώρα την πορεία σας πριν πεθάνουν άτομα εξαιτίας σας" είπε θυμωμένα αυτή τη φορά χτυπώντας το χέρι της στο γραφείο.

"Καταλαβαίνετε αυτά που σας λέω; Ο δρόμος σας θα είναι ο δυσκολότερος. Θα σκοτώσετε! Θα ακολουθήσετε εντολές και θα σκοτώσετε. Αλλά το να πράξετε διαφορετικά θα έχει χειρότερες επιδράσεις." είπε εξίσου θυμωμένα για να συνειδητοποίησουν την σοβαρότητα των λόγων της...."ή όχι;" χαμογέλασε ξανά σαρδόνια και χαλάρωσε την πλάτη της καρέκλας της. "Θα ήθελα να δείτε και να μελετήσετε την ύλη της ηθικής, την οποία μάλλον δεν είδατε, παρά το γεγονός ότι είναι αναρτημένη πίσω από αυτές τις πόρτες" είπε δείχνοντας τις πόρτες της αίθουσας.
"Από την επόμενη φορά θα σας ξεκινήσω κανονικά. Το σημερινό μάθημα ήταν εισαγωγικό. Εάν λοιπόν δεν έχετε κάποια παρατήρηση, ερώτηση ή κάτι να πείτε, είστε ελεύθεροι. Να έρθετε διαβασμένοι την επόμενη φορά"

((Δείτε λίγο την "ύλη ηθικής" για να έχετε μια ιδέα. ))

Κέννα

• Πολεμιστής
  • Level 5
  • E' Έτος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
ΜΠΟΥΡΔΕΣ! Φώναξε μέσα στο κεφάλι της και κρατήθηκε να μην το βγάλει από το στόμα της.

"Ασχετα με την δραστηριότητα του χωριού η καταστροφή του δεν είναι 'ηθικη' καθώς αποτελείται από ΑΜΑΧΟΥΣ" φανερά εκνευρισμένη η Κέννα συνέχισε "Ακόμα και αν προμηθεύει όπλα στους αντιπάλους σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι να σταματήσει" είχε πάρει φωτιά. Δεν πίστευε αυτά που άκουγε. Αυτή ήταν η σπουδαία Ακαδημία;
" Όσο για τον κακοποιό, εάν βοηθούσε άλλους, ορφανά, σίγουρα δεν ήταν κακοποιός. Εάν μπορώ να το δω εγώ που είμαι ένας απλός στρατιώτης τότε σίγουρα μπορούν και αυτοί που έδωσαν την διαταγή!" Ο Ολυξ δίπλα της είχε μαζευτεί, σίγουρα τον τρόμαξε όμως δεν μπορούσε να σταματήσει.
" Σε αυτή την περίπτωση Σαγιάνε σίγουρα βρισκόμαστε στην λάθος πλευρά. Ήρθα εδώ για να αποφύγω τους ασκοπους σκοτωμους, όχι να τους υπηρετώ. Και ναι, έχεις δίκαιο δεν βρίσκομαι στο δάσος πια. Όμως εκεί ήμουν ελεύθερη. Έκανα αυτό που θεωρούσα σωστό, όχι γιατί μου το είπε κάποιος αλλά γιατί εμπιστεύομαι τον εαυτό μου πως ήταν σωστό."
 Έχω και εγώ μια ερώτηση για εσένα. Αν ήσουν ελεύθερη από τους Ασαχι, ελεύθερη από την Φατρία των πολεμιστών, θα έλεγες τα ίδια;"

Είχε περάσει τα όρια πια. Το μεγάλο της στομα πάντα την έβαζε σε μπελάδες όμως ήταν πάνω από αυτήν. Δεν θα γινόταν πιόνι.

Σαγιάνε Ασάχι

• Άνθρωπος
  • Καθηγητής
  • Level 18
  • Πολεμιστής
    • Προφίλ
    • ΦΧ
Ωωωω σκέφτηκε, τι πάθος, τι δυναμική. Ναι, ναι ήταν ότι χρειαζόταν το σχέδιο της. Λίγο θα την έπλαθε, μα τα βασικά συστατικά υπήρχαν εκεί. Ένα φλογερό στόμα και μια φλογερή καρδιά. Η οποία δυστυχώς αν δεν περιοριζόταν για την ώρα θα είχε κακά ξεμπερδέματα. Δυστυχώς η ώρα του Τάγματος δεν είχε έρθει ακόμα. Μα η Σαγιάνε σκέφτηκε όλους τους τρόπους που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει την Κέννα, όλους τους ρόλους που θα μπορούσε να ενσαρκώσει. Ήταν μια γνήσια επαναστάτρια ναι. Αυτό της το αναγνώρισε. Και χάρηκε τόσο πολύ. Μα πάντα υπήρχε η αποτυχία. Με τους Οίκους να παίζουν τα παιχνίδια τους και το κεφάλι της να είναι σε λεπτή θέση έπρεπε να τους προετοιμάσει για όλα και όχι να τους στείλει για σφαγή. Δε μπορούσε να της μιλήσει, όχι ακόμα. Κι απτην άλλη ο Όλυξ. Λίγο θάρρος να του έδινε, λίγη φλόγα. Λίγο. Αυτοί οι δύο θα μπορούσαν να κάνουν μια υπέροχη ομάδα συλλογίστηκε ξανά. Είναι αλληλοσυμπληρώμενα.

Χτύπησε τα χέρια της θριαμβευτικά γελώντας χαιρέκακα. "Μπράβο Κέννα. Μόλις κέρδισες την πρώτη σου ποινή" είπε με βλέμμα κενό.
"Συνειδητοποιείς ότι η ελευθερία για την οποία μιλάς έχει ένα τίμημα έτσι; Εάν όλοι είναι ελεύθεροι χωρίς κανόνες, τότε όλα είναι επιτρεπτά και έτσι κανείς ελεύθερος. Αλλά δε θα περίμενα κάτι άλλο από κάποια που έζησε ως ζώο. Κέννα, η ελεύθερία την οποία έχεις ως το ύψιστο αγαθό γιατί έζησες μόνη σου στη φύση, ΔΕΝ μπορεί να υπάρξει στην κοινωνία. Όλες οι κοινωνίες έχουν κανόνες. Η άκρατη ελευθερία είναι άδικη, γιατί σε αυτή τη συνθήκη επικρατεί ο κανόνας του ισχυροτέρου. Άρα όλοι όσοι είναι ανίσχυροι, είναι χαμένοι. Γι αυτό υπάρχουν κανόνες, για να προστατεύουν τους μικρούς και αδύναμους! Ωω..δε το σκέφτηκες αυτό; Φυσικά! Αν ήμασταν ελεύθεροι θα μπορούσα να σας σκοτώσω τώρα και τους δύο. Αν κρίνω απο την πάλη, ιδιαίτερα εύκολα. Ωω εκνευρίστηκες; Μα γιατί; Θα ήμουν ελεύθερη να το κάνω! Ποιός θα με σταματούσε; Ή τι; Κάποια ποινή; Όχι. Το όραμα σου πρέπει να είναι ολοκληρωμένο,μα εσύ το έχεις μισό. Καλή η ελευθερία αλλά πρέπει να διέπεται από δικαιοσύνη. Κάτι το οποίο δεν έχεις σκεφτεί φυσικά. Γιατί γενικά δε σκέφτεσαι, αλλιώς δε θα είχες αυτά τα ξεσπάσματα. Η γλώσσα σου προηγείται του μυαλού σου. Όσο για το δεύτερο είσαι εξίσου λάθος, ακριβώς λόγω της κατάστασης σου. Αν το βλέπεις εσύ πως δε το βλέπουν οι άλλοι;" ρώτησε ρητορικά και ξέσπασε σε γέλια περιφρόνησης.

"Κέννα ο εγωισμός και η απληστία δεν έχει φυλή. Γιατί υπάρχουν βασίλεια και οίκοι; Μα φυσικά γιατί αυτό που λες ΔΕΝ ΥΦΊΣΤΑΤΑΙ" είπε την τελευταία φράση θυμωμένα, και αμέσως το πρόσωπο της μαλάκωσε πάλι. "Θα μπορούσα και εγώ να φωνάξω. Θες αλήθεια να με δεις θυμωμένη; Παλουκώσου κάτω και προσπάθησε για μια φορά στη ζωή σου να σκεφτείς. Δες πέρα από τα λόγια μου. Σκέψου! Κρίνε τα λόγια μου και βρες εναλλακτικές. Συζήτα! Δεν είσαι ζώο να φωνάζεις. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Για αρχή χαλάρωσε. Διώξε αυτή την φωτιά που έχεις μέσα σου και προσπάθησε να καταλάβεις αυτά που λέω. Να τα καταλάβεις πραγματικά. Όχι να τα αρνείσαι πεισμωτικά χωρίς να τα φιλτράρεις" είπε και ανακάθισε στη θέση της κουνώντας το κεφάλι της, ενώ την ίδια στιγμή αναρωτιόταν για την αντίδραση της, και του Όλυξ.

Χωρίς να της δώσει περισσότερο σημασία γύρισε και κοίταξε τον Όλυξ.
"Η ποινή της Όλυξ ήταν για την ασέβεια και το θράσος της. Μη φοβάσαι να πεις ότι πιστεύεις. Αλλά πριν πεις το οτιδήποτε μην κανεις το ίδιο λάθος με το ζώο μας απο εδώ. Σκέψου!"

Κέννα

• Πολεμιστής
  • Level 5
  • E' Έτος
    • Προφίλ
    • ΦΧ
"Μπράβο Κέννα. Μόλις κέρδισες την πρώτη σου ποινή"
Γούρλωσε τα μάτια. Δεν πίστευε ότι άκουγε τέτοια πράγματα από το στόμα της. Στην Σαγιάνε είχε δει ένα κομμάτι του εαυτού της, κάποιον που να μπορεί να καταλάβει τον θάνατο και τις συνέπειες του. Όμως εδώ είχαν ξεκάθαρα τελείως αντίθετες απόψεις.

Κάτι δεν είναι Σωστό. Δεν γίνεται να έπεσα τόσο έξω!
.. εγωισμός και η απληστία δεν έχει φυλή. ..Γιατί υπάρχουν βασίλεια και οίκοι... προσπάθησε για μια φορά στη ζωή σου να σκεφτείς. Δες πέρα από τα λόγια μου. Σκέψου!

Σε ποιο στρατόπεδο είσαι τελικά Σαγιάνε; Τι ετοιμάζεις;

Μισό έκλεισε τα μάτια και την κοίταξε εξεταστικα, έψαχνε ένα σημάδι για να επιβεβαιώσει αν η σκέψη της είχε βαση. Δεν θα της έδινε τίποτα όμως, δεν ήταν η κατάλληλη ώρα. Χαλάρωσε και έκατσε στην θέση της.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2019, 01:02:18 μμ by Κέννα »